SMI turpina darbu pie projekta Covid-19 seku mazināšanai

VSIA “Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca” (turpmāk tekstā – PSKUS) Zinātniskais institūts sadarbībā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru un Latvijas Universitāti veiksmīgi turpina realizēt projektu “Jaunās tehnoloģijas Covid-19 pacientu tēmētai monitorēšanai, testēšanai un terapijai (3-T Project)” Nr. VPP-COVID-2020/1-0025 valsts pētījumu programmas “Covid-19 seku mazināšanai” ietvaros.

30.septembrī visi projekta partneri tiksies zinātniskajā seminārā, lai prezentētu pirmo trīs mēnešu laikā sasniegtos pētījuma rezultātus, pārrunātu aktuālo situāciju, kā arī turpmākās projekta aktivitātes. Seminārs notiks Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra telpās no plkst. 12:00 līdz 14:00.

Kā norāda projekta un PSKUS Endokrinoloģijas centra vadītājs profesors Valdis Pīrāgs – pirmo trīs mēnešu laikā projekta darbi attīstās dinamiski un visas iesaistītās puses ir veikušas nepieciešamās darbības, lai tiktu sasniegti iecerētie projekta rezultāti. “Projekts efektīvi virzās uz priekšu un mēs plānojam noteiktajā laika periodā sasniegt projektā izvirzītos mērķus”, uzsver V. Pīrāgs, piebilstot, ka vienīgais projekta gaitu kavējošais faktors varētu būt saistīs ar valsts iepirkumu procesiem.

Projekta, kura kopējais finansējums ir 486 838 eiro, ietvaros plānots izveidot trīs tehnoloģijas:

  • Pirmā tehnoloģija jeb personalizēta riska novērtējums cilvēkam telpā un rīcībpieņemšanas rīks, kuru cilvēki varēs izmantot,  lai izprastu, ko darīt konkrētos apstākļos un izvēlēties pirmos soļus, ja ir aizdomas par slimību;
  • Otru tehnoloģiju jeb antigēnbazēto ātras diagnostikas testu varēs izmantot agrīni atlasot un izolējot inficētos, bet vēl neinfekciozos pacientus;
  • Trešā tehnoloģija jeb skābekļa dozēšanas adapteris miega apnojas aparātiem, kas izmantojams, lai ātri un lēti krīzes situācijā pielāgotu COVID – 19 pneimonijas pacientiem slimnīcās esošās ierīces.

3T projekta koncepcija (Tracing-Testing-Treatment) balstīta uz slimības progresijas aizkavēšanu katrā no pārejām: T-1 – Aiztur pāreju no inficēta cilvēka uz veselo telpās, nosakot riskus un informējot par tiem cilvēkus. T-2 – Aiztur pāreju no asimptomatiskā (bez simptomu) uz simptomātisko pateicoties ātrās testēšanas rīkam. T-3 – Aiztur pāreju no slimības vieglas formas uz smago, realizējot piemērotu “pastāvīga pozitīva spiediena elpceļos” uzturēšanu kopā ar skābekļa terapiju.